به انجمن ApplyAustria خوش آمدید

خرید ماشین در اتریش :

بعد از  اینکه به امید خدا گواهینامه اتریشی رو گرفتین که توضیح کاملش رو اینجا گفتیم، اگه تونستین و خواستین میتونین ماشین بخرین.

  • تویه اتریش میشه با مبلغ خیلی کمی ماشین کارکرده و خوبی خرید . قطعا در زمانی که درآمدتون کم هست نیازی نیست ماشین گرون بخرین . داشتن ماشین میتونه برای کار پیدا کردن هم کمکتون بکنه مثلا واسه کار تحویل غذا با ماشین برای رستورانها .
  • یکی از وبسایت هایی که خیلی برای خرید و فروش ماشینهای نو و کارکرده طرفدار داره وبسایت willhaben.at هست. برای خرید از این وبسایت یا آگهی دهنده یک شخص عادی هست یا یک شرکت و نمایشگاه ماشین. خرید از یک شخص ریسک داره ولی اگه قبل از خرید ماشین رو کامل بررسی کرده باشین میتونین با قیمت کمتری نسبت به نمایشگاه بخرین . همینطور میتونین روی قیمت چونه بزنین و با قیمت مناسبتری خریداری بکنین.

روند خرید و تعویض پلاک :

  • بعد از اینکه قرارداد خرید ماشین رو تنظیم کردین مبلغی به عنوان پیش پرداخت واریز میکنین. حتما بابت تمام   واریزی ها فاکتور بگیرین
  • بعد از این کار باید برای بیمه و درخواست پلاک خودرو وقت بگیرین . خیلی از شرکتهای بیمه که خدمات بیمه خودرو ارائه میدن قسمت درخواست پلاک هم دارن و میتونین همزمان هم بیمه هم پلاک رو درخواست بدین .
  • به جایی که باید برای درخواست پلاک برین zulassungsstelle میگن . بعد از پرداخت مبلغ پلاک که برای پلاک های معمولی تقریبا 100 یورو هست، پلاک ماشین و کارت جدید ماشین به نام شما صادر و تحویل شما میشه .
  • از این لحظه شما مالک ماشین هستین و میتونین همونجا الباقی پول ماشین رو تصویه بکنین. بازم تاکید میکنم که حتما برای هر پولی که میدین فاکتور رسمی با مهر و امضا بگیرین .
  • در اتریش شما یک امکان خیلی جالب برای درخواست پلاک ماشین دارین و اون پلاک با اعداد و حروف درخواستی خود شما هست . اینجوری که باید با یک حرف شروع بشه و حداکثر 5 حرف و 2 عدد داشته باشه. حداقل هم باید شامل 2 حرف و یک عدد باشه مثلا : Saman11 ، SN7  . برای درخواست این مدل پلاک که بهش wunschauto kennzeichen  میگن حدودا 500 یورو هزینه داره و بعد از چند سال هم مجددا یه مبلغی رو باید پرداخت کرد . قاعدتا چیزی که انتخاب میکنین نباید قبلا توسط کس دیگه ای انتخاب شده باشه.

تعمیر و سرویس ماشین :

  • تویه اتریش تعمیر ماشین خیلی گرون هست و بهتره ماشینی بگیرین که تویه خرج نیفته و سالم باشه. سعی کنید ماشینی که میگیرین تازه معاینه فنی کرده باشه . حتما برگه معاینه فنی ماشین رو قبل از خرید نگاه کنین چون یکسری ایرادات جزیی ماشین هم توش میزنه . به معاینه فنی auto pickerl میگن . همچنین مهمه که پیش چه سرویس دهنده خدمات ماشین یا KFZ انجام شده . معمولا تویه نمایندگی ها یا یکی از بهترین امداد خودرو های اتریش که اسمش ÖAMTC هست اگه انجام شده باشه خیلی بهتره چون اینجور جاها ایرادات ماشین رو کامل بررسی میکنن و تا ایرادها برطرف نشه معاینه فنی ماشین رو صادر نمیکنن
  • دقت کنین که اگه ماشین رو برای معاینه فنی ببرین و ایراد خیلی مهمی داشته باشه یا به اصطلاح schwere mängel داشته باشه ، امکان داره حتی نزارن ماشین رو از اون تعمیرگاه تکون بدین چون از نظر قانون جرکت اون ماشین خطرساز هست و باید یا ماشین رو همونجا تعمیر بکنین یا بگین ماشین رو به نزدیکترین تعمیرگاه منتقل بکنن که قاعتا هزینه زیادی داره .
  • اگه ماشینتون ایراد فنی پیدا کرد حتما پیش چند تعمیرگاه یا KFZ ببرین و نشون بدین چون قمیتها خیلی با هم متفاوت هست