به انجمن ApplyAustria خوش آمدید

خرید ملک در اتریش

 

اول از همه اینو باید بگم که در اتریش با خرید خونه به کسی شهروندی نمیدن . شاید شاید بهش ویزا بدن که بیاد یه تایمی از سال تویه خونش باشه که اونم خیلی سخت و با شرایط خاص. چون خیلی ها سوال میکنن که میشه اینجوری اقامت اتریش بگیریم یا نه که جواب نه هست

و اما چجوری میشه تویه اتریش خونه خرید ؟

خیلی از ما ایرانها دوست داریم یه روزی بتونیم یه خونه ویلایی یا به قول اتریشی ها Haus بخریم. خرید Haus با توجه به شهری که توش قرار داره قیمتها خیلی خیلی متفاوتی داره . حتی تویه یک شهر هم با توجه به منطقه ها قیمتها خیلی متفاوت هست .

خرید Haus معمولا با گرفتن وام بانکی امکان پذیر هست مگه اینکه وضع مالیتون خیلی خوب باشه . مثلا تویه شهر وین تویه یه منطقه معمولی یه Haus معمولی که نه خیلی قدیمی باشه نه خیلی مدرن و زمینشم خیلی بزرگ نباشه و در حد 300 متر زمین حدودا بین 700.000 تا 1.000.000 یورو هست .  خوب قاعدتا داشتن این مبلغ به صورت نقدی خیلی بعید هست و حتی گرفتن وام در این حد هم خیلی خیلی بعید هست البته برای یک نفر . اگه زن و شوهر با هم شرایط گرفتن وام داشته باشن شاید بشه قسمت زیادی از پولو وام بگیرن .

گرفتن وام ولی خیلی آسون نیست . تا زمانی که دانشجو هستین که کامل فراموشش بکنین چون دانشجوی طفلک اصلا شرایط گرفتن وام رو نداره . باید در حال کار باشین و چند سالی از کار تمام وقت شما بگذره و درآمد ماهیانه خوبی داشته باشین تا بانک حاضر بشه به شما وام بده .

سن ، میزان درآمد و ملیت و نوع اقامت شما تاثیر خیلی زیادی در گرفتن و نگرفتن وام داره . طول مدت پس دهی وام و میزان اقساط هم رابطه مستقیم با موارد ذکر شده داره . هرچی سن کمتر باشه و مدت زمان اقامت و کار در اتریش بیشتر باشه شانس شما هم بیشتر میشه .

برای خرید Haus  باید به هزینه های جانبیش هم فکر بکنین . هزینه های جانبی یک Haus  با زیر بنای 150 متر و سال ساخت نه قدیمی نه خیلی جدید میتونه بین 150 تا 500 یورو باشه . این هزینه بابت خدمات شهری هست که به شما تعلق میگیره که باید حتما قبل از خرید میزان این هزینه ماهیانه رو خوب بررسی بکنین .

و اما خرید آپارتمان به چه صورت هست ؟

قطعا خیلی از مردم اگه هم قصد خرید داشته باشن نهایتا آپارتمان میخرن چون قیمتش به مراتب کمتر از Haus هست . البته هستن آپارتمانهایی که چندین برابر یک Haus قیمت دارن و یا حتی هم قیمت هستن ولی معمولا قیمت آپارتمان در اتریش خیلی کمتر از Haus هست . هرکسی با توجه به میزان بودجه یا وامی که میتونه بگیره نسبت به خرید اقدام میکنه . قیمت آپارتمان به مراتب اختلاف قیمت کمتری به نسبت Haus از نظر موقعیت منطقه ای داره. اجاره آپارتمان هم همینطوره . مثلا قیمت یا اجاره یه آپارتمان 80 متری در منطقه 10 وین با  قیمت یا اجاره یه آپارتمان با همون متراژ در منطقه 20 هست یا همینطور مناطق دیگه که بستگی به شهری داره که قسد خرید دارین .

هزینه های جانبی و ماهیانه آپارتمان هم به مراتب کمتر از Haus هست چون در واقع مالک اون قطعه زمین تمام ساکنین یک آپارتمان هستن و هزینه های جانبی بین همه تقسیم میشه .

بعضی از شرکتها هم هستن که قراردادهایی با عنوان اجاره به شرط تملیک با شما میبندن که قوانین خیلی خیلی متفاوتی دارن و باید حتما قبلش از نظر حقوقی قرارداد رو بررسی بکنین .