به انجمن ApplyAustria خوش آمدید

اجاره آپارتمان یا منزل مسکونی در اتریش :

در این قسمت قوانینی که لازم هست قبل از عقد قرارداد بدونین رو بهتون میگیم . ولی همیشه قبل از هرگونه امضای قرارداد اونو کامل بخونین و اگه آلمانیتون خوب نیست حتما و حتما از کسی که آلمانیش خوبه کمک بگیرین حتی اگه لازم بود مبلغی هم پرداخت کنید چون در صورتی که چیزی رو خوب متوجه نشین و امضاء بکنین دیگه هیچ کاریش نمیشه کرد .

تویه این مقاله موارد زیر رو بررسی میکنیم :

 • انواع قرارداد
 • شرایط فسخ قرارداد
 • کمیسیون Provision
 • پول پیش Kation
 • پول لوازم داخل منزل Ablöse
 • هزینه ها جانبی Betriebskosten
 • اجاره وارم Warm .all inklusive
 • هزینه های انرژی Energie Kosten
 • مستاجر اصلی Hauptmieter
 • اینترنتInternet
 • از کجا میشه خونه پیدا کرد ؟
 • و نکات ضروری و جانبی

  rent apartment

انواع قرارداد اجاره :

** کوتاه مدت با زمان پایان مشخص برای قرارداد و اجاره نامه befristet

** بلند مدت و نا محدود ( مثل حالت سرقفلی در ایران )    unbefristet

 • در قراردادهای کوتاه مدت شروع و پایان قرارداد درج شده و اینکه آیا امکان تمدید وجود داره یا نه هم باید درج شده باشه . در غیر این صورت بهتره خودتون از مالک یا آژانسی که داره قرارداد رو تنظیم میکنه اینو بپرسین.
 • در قراردادهای بلند مدت معمولا تاریخ شروع فقط ذکر میشه و در اکثر موارد مبلغ پول پیش بیشتری نسبت به موارد اجاره کوتاه مدت دارن .
 • شرایط فسخ قرارداد در اتریش متفاوت هست و اگه شما بخواین فسخ بکنین باید به مفاد فسخ مندرج در قرارداد خوب دقت کنید. معمولا یک یا دو ماه زودتر از تاریخی که میخواین تخلیه بکنین باید کتبا به مالک اعلام بکنین که میخواین تخلیه کنین . بعضی قرارداد ها هم یک مدت زمان حداقل برای شما در نظر میگیرن که واژه آلمانیش Mindesdauer هست . به این معنی هست که شما زود تر از موعدی که در نظر گرفته شده نمیتونین فسخ قرارداد انجام بدین و در صورتی که بخواین فسخ بکنین امکان این هست که از پول پیشتون مبلغ زیادی کم بشه یا حتی کل پول پیش رو از دست بدین . حتما به این بند از قرارداد دقت کنید و از مالک همون روز اول بپرسین . فسخ قرارداد از طرف مالک هم باید به دلیل قانونی باشه مثلا اگه شما بندی از مفاد قرارداد رو رعایت نکرده باشین مثل پرداخت اجاره سر وقت ، ایجاد سر و صدا و شکابت همسایه ها ، استفاده از وسایل غیر مجاز در منزل . حتما و حتما قوانین داخلی شرکتهایی که به شما محل سکونت اجاره میدن رو کامل بخونین . معمولا اصلاح آلمانیش توی قرارداد ها AGB هست و تویه قرارداد شما فقط تیک میزنین که این قسمت رو کامل خوندین و یا شرایط مندرج در اون موافق هستین و اگه بعدا شرایطی پیش بیاد که شما برخلاف اون قوانین رفتار کرده باشین براتون دردسرساز میشه .

// تجربه شخصی خودم : یکی از خونه هایی که اون اوائل که زبانم خوب نبود  اجاره کرده بودم اجازه استفاده وسایل برقی پرمصرف مصل کولرهای گازی کوچیک رو نمیداد و من چون AGB خیلی زیاد بود نخوندم و همین باعث خود اون خونه رو از من بگیرن با اینکه خونه خیلی خیلی خوبی بود هم از نظر مبلغ اجاره هم جایی که بود و هیچ کاری نتوستم بکنم . خواهش و تمنا هم برای اینها بی فایده هست و سیستم کلا ماشینی هست و کارمندها یاد گرفتن فقط و فقط قانون رو اجرا بکنن . پس خیلی خیلی اینو جدی بگیرین

 • Provision : در اتریش بعضی از اجاره دهنده ها که میتونن شخصی یا شرکتی باشن ، از شما حق کمسیون یا اصطلاح آلمانیش Ptovision دریافت میکنن . معمولا  میزانش 2 برابر اجاره هر ماه هست مثلا اگه اجاره ماهیانه 700 یورو باشه ، باید 1400 یورو به عنوان کمیسیون یا همون دلالی یا Provision پرداخت بکنین . پیشنهاد میکنم حتما از فردی که داره باهاتون قرارداد میبنده برای این پرداختی و هر پرداختی دیگه فاکتور بگیرین و پیش خودتون نگهدارین .
 • Kation : مثل همه جای دنیا برای اجاره محل سکونت باید مبلغی به عنوان پول پیش یا به اصطلاح آلمانیش Kation  پرداخت بکنین . معمولا میزانش 3 برابر اجاره ماهیانه هست مثلا اگه اجاره ماهیانه 700 یورو باشه ، باید 2100 یورو بابت پول پیش یا Kation پرداخت کنید که البته در پایان قرارداد به شما برگردونده میشه .
 • دقت کنید که در بعضی قراردادها مبالغی جهت نظافت اولیه و نهایی یا یک سری هزینه های جزئی درج میشه که در پایان قرارداد از پول پیش شما کسر میشه . همچنین بعضی قرارداد های بلند مدت هر سال به خاطر اصطحلاک اون ملک مبلغی رو از پول پیش کم میکنن و کاملا قانونی هم هست . ولی باید میزانش و شرایطش کامل تویه قرارداد باشه .
 • موقع پس دادن ملکی که تحت اجاره شما بوده ، همه چیز طبق روز اول از شما تحویل گرفته میشه حتی گرد و خاک روی وسایل خونه میتونه برای شما هزینه نظافت در بر داشته باشه که از پول پیش کم میکنن . بهتره هر نوع خرابی یا کثیفی رو قبل از پس دادن کلید برطرف کنید چون هزینه این موارد در اتریش خیلی خیلی گرون هست .
 • Ablöse : اگه مستاجر قبلی وسایلی رو تویه خونه گذاشته باشه یا هزینه ای برای خونه کرده باشه مثلا آشپزخونه نصب کرده باشه یا پارکت و موکت رو عوض کرده باشه یا حتی مبلمان و لوزام خونه رو بخواد بزاره ، میتونه از شما مبلغی به عنوان Ablöse  دریافت بکنه. شما با پرداخت این مبلغ در اصل اون وسایل رو از نفر قبلی میخرین و میتونین شما هم به نفر بعدی بدین و از اون هم یک مبلغی بگیرین یا با خودتون ببرین . بعضی وقتها Ablöse  ها مناسب هست و ارزش داره که اون لوازم رو با مبلغ خیلی کمتری نسبت به بازار بخرین ولی باید قبلش هم قیمت اون وسایل رو تویه بازار بررسی کنید و هم از سالم بودنشون مطمئن بشین . مثلا یعضی وقتها لوازم برقی خانگی رو میزارن و براش پول میگیرین که باید قبلش کامل تست بکنین . میتونین دنیال خونه هایی باشین که این مبلغ رو نمیخوان بگیرن یا مبلغ کمی بابت وسایل دریافت میکنن .

// تجربه شخصی خودم : من خونه ای اجاره کردم که بابت آشپزخونه کامل یا لوازم برقی و تخت و کمد هزینه Ablöse  داشت ولی خیلی خیلی به صرفه بود و شاید اگه میخواستم خونه رو بدون اون لوازم اجاره بکنم باید 10 برابر اون قیمت هزینه میکردم و من وسایل رو تست کردم و با همون قیمت کم خونه رو گرفتم . پس بهتره حتی اگه دیدین خونه ای Ablöse  داشت برای دیدن خونه برین و خودتون وسایل رو ببینین .  

 • Betriebskosten هزینه های جانبی : این هزینه ها معمولا باید روی اجاره ماهیانه شما لحاظ شده باشه و در صورتی که جز لیست هزینه های داخل اجاره نباشه باید دقیقا تویه قرارداد در موردش توضیح داده باشن .
 • Warm Miete alles Inklusive اجازه بدون هزینه های جانبی و انرژی جدا : این مدل اجاره خیلی خوبه و شما به جز مبلغ اجاره هزینه ماهیانه دیگه ای ندارین و هزینه ای هم بابت انرژی پرداخت نمیکنین هر چقدر هم که انرژی مصرف بکنین هزینه پرداختی ثابت هست . مالکین طبق یک استانداردی مبلغ این مدل اجاره هارو تعیین میکنن که متضرر نشن البته به شرطی که همه مستاجرهاشون ایرانی نباشن چون متاسفانه ما عادت نداریم خیلی در انرژی صرفه جویی بکنیم .ولی من شخصا از این مدل اجاره خیلی خوشم میاد و تقریبا 8 سال اولی که تویه اتریش بودم همه خونه هایی که اجاره میکردم این مدلی بود و دنبال همچین مواردی بودم فقط .
 • هزینه های انرژی Energie Kosten : اجاره هایی هستن که هزینه انرژی روش لحاظ نشده و شما باید بعد از اجاره اون محل برق و آب و گاها گاز رو به اسم خودتون ثبت کنید . شرکتهای زیادی در اتریش ارائه دهنده خدمات انرژی هستن و هزینه های ماهیانه مختلفی هم دارن . تجربه شخصی من استفاده از ارائه دهنده های دولتی اتریش هست . برای این کار بهتره از مالک بپرسین که چطور باید کارهای ثبت نام انرژی رو انجام بدین چون بعضی مواقع خودشون برای شما این کار رو انجام میدن . معمولا شما میتونین از تعرفه های مختلفی استفاده بکنین که با توجه به مصرف نفر قبلی در اون خونه تنظیم شده . مثلا اگه نفر قبلی ماهیانه 30 یورو برای برق میداده برای شما هم میتونه همین تعرفه لحاظ بشه تا سال آینده که باید رقم جدید کنتور خونده بشه . اون موقع اگه میزان مصرف شما بیشتر از نفر قبلی و تعرفه ای که د اشتین باشه برای شما یک فاکتور میاد که الباقی رو باید پرداخت کنید بهش میگن Nachzahlung که بعضی وقتها مبلغش زیاد هست و اگه بی رویه مثرف کرده باشین یک فاکتور سنگین براتون میاد . همینطور اگه کمتر از اون تعرفه مصرف کرده باشین سر سال مبلغش به شما برگردونده میشه یا از فاکتورهای ماههای بعدیتون کسر میشه . اگه دیدین مصرفتون خیلی بیشتر از تعرفه ای بوده که تعیین کردین بهتره تعرفه رو بالاتر ببرین . تعرفه یعنی اینکه شما هر ماه تا پایان سال یک مبلغ ثابتی رو پرداخت میکنین و مثل ایران نیست که ماه به ماه بیان و کنتور رو بخونن و سر سال برای کنتور خونی جدید معلوم میشه که آیا شما از اون تعرفه بیشتر مصرف کردین یا کمتر .
 • Hauptmieter مستاجر اصلی : اگه شما خونه رو از مالک اصلی که میتونه شخص یا شرکت باشه اجاره کرده باشین شما مستاجر اصلی یا Hauptmieter هستین و در بعضی موارد میتونین شما هم اون خونه رو به ک فرد دیگه ای اجاره بدین یا با کسی قرارداد ببندین که با شما در اون خونه زندگی بکنه . این حالت برای دانشجوهایی که میخوان یک همخونه داشته باشن خیلی خوبه و هزینه هاشون کمتر میشه . به کسی که با مستاجر اصلی قرارداد میبنده Untermieter  میکن . خیلی دقت بکنین که اگه دارین خونه رو از مستاجر اصلی اجاره میکنین تویه قراردادش ذکر شده باشه که اجازه داره به کس دیگه ای اجاره بده چون در غیر این صورت امکان داره برای تمدید ویزا به مشکل بخورین . همینطور اگه میخواین به کسی اجاره بدین باید تویه قراردادتون ذکر شده باشه که مجاز به این کار هستین و در غیر این صورت هم امکان شکایت مالک از شما هست هم ضرر و زیان مالی و هم از دست دادن اون خونه .
 • اینترنت : معموملا هزینه های اینترنت روی هزینه های خونه حتی اونایی که All Inklusive هستن هم لحاظ نمیشه و باید خودتون از بین ارائه دهنده های اینترنت خانگی بکی رو انتخاب و قرارداد ببندین . تویه اینترنت میتونین سرچ کنید و بهترین تعرفه ها رو با توجه به سرعتی که میخواین پیدا کنید . معمولا اینترنت های سیمی خانگی حجم دانلود و آپلود نامحدود دارن و فقط سرعتهای مختلفی دارن . بعضی تعرفه ها هم همراه با کانال های تلویزیون کابلی هست که قاعدتا کمی گرونتر میشه .
 • اجاره خوابگاه : معمولا خوابگاهها به صورت All inklusive اجاره داده میشن وحتی بعضی هاشون هزینه اینتنرت هم روی اجاره لحاظ میکنن . در اکثر خوابگاهها مدت زمان اجاره و قرارداد کوتاه هست و بین چند ماه تا 1 یا 2 سال هست . اطلاعات کامل در مورد خوابگاه رو تویه یک قسمت جداگونه به صورت مفصل گذاشتم که میتونین از اینجا مطالعه کنید : شرایط اجاره خوابگاه
 • و اما از کجا خونه برای اجاره پیدا بکنین ؟ معمولا بهترین راه سرچ در اینتنرت هست . در حال حاضر وبسایت های زیادی هستن که موارد اجاره خونه رو آگهی میکنن . توشون اطلاعات کامل هست و میتونین با مالک تماس بگیرین یا ایمیل بزنین و یک قرار برای بازدید خونه ست کنین . همچنین در سطح شهر هم آژانس های املاک زیادی هست به اسم Immobilien که میتونین از اونها هم خونه اجاره بکنین . چندتا از وبسایت های معروف برای پیدا کردن خونه اینا هستن :

Willhaben.at

wohnen.at

immobilienscout24.at

 • نکات ضروری و مهم :
 • خونه های مبله : بعضی خونه ها رو به صورت مبله کامل Voll möbliert یا نیمه مبله Halb möbliert برای اجاره میزارن که باید وسایل رو بعد از پایان قرارداد سالم و مثل روز اول تحویل بدین . پس همون روز اول وسایل رو کامل بررسی بکنین و اگه ایرادی داشت کتبا و بهتره به صورت ایمیل همراه با عکس برای مالک ارسال کنید . در اکثر قراردادها 1 هفته وقت دارین ایرادات احتمالی خونه رو اعلام کنید. در غیر این صورت اگه ایرادی از قبل بوده باشه ولی شما ندیده باشین دیگه جریمش رو از شما میگیرن .
 • بعضی از شرکتهایی که خونه برای اجاره دارن این امکان رو به شما میدن که برای پروژه هایی که دارن پیش ثبت نام بکنین که اگه موردی مطابق با شرایط شما خالی شد بهتون یا از طریق ایمیل یا نامه یا تماس اطلاع بدن . به این حالت Vormerken میگن
 • پرداخت اجاره سر وقت : معمولا اجاره باید بین اول تا پنچم هر ما پرداخت بشه و در صورا تاخیر در پرداخت براتون بین 10 تا 15 درصد جریمه میاد و اگه این تاخیر و این جریمه ها 3 تا 4 بار روی هم بیاد پرونده شما به دادگاه ارجا داده میشه و میتونه براتون ضرر و زیان مالی زیادی داشته باشه . میتونین در خیلی از موارد حالتی رو تنظیم بکنین که مالک یا شرکتی که خونه رو به شما داده هر ماه به صورت اتوماتیک مبلغ اجاره رو از حساب بانکیتون برداره که دیگه اگه یادتون هم رفت براتون مشکلی ایجاد نشه