به انجمن ApplyAustria خوش آمدید

تبدیل گواهینامه ایرانی به اتریشی :

Austausch ausländischer Führerscheine

سعی من بر این هست که تجربیات خودم و دوستانم رو در مورد گرفتن گواهینامه اتریش در اختیارتون بزارم تا مثل من و خیلی های دیگه مدتها سردرگم نشین و هزینه زیادی هم برای این کار نکنین . خیلی از این مطالب تجربیات شخصی خودم در مسیر گرفتن گواهینامه اتریشی هست . من ایران گواهینامه داشتم و در اتریش تبدیلش کردم.

 • شما با گواهینامه بین المللی که در ایران میگیرین میتونین تا 6 ماه اول بعد از حظورتون در اتریش رانندگی بکنین .
 • بعد از گرفتن گواهینامه اتریشی میتونین در تمام کشورهای اروپایی و خیلی از دیگر کشورهای دنیا بدون نیاز به گواهینامه بین المللی رانندگی بکنین .
 • بهتره قبل از اینکه بیاین اتریش گواهینامه ایرانتون رو به آلمانی ترجمه بکنین و همراه خودتون بیارین . اصل گواهینامه هم حتما همراهتون باشه
 • بهتره قبل از اینکه اعتبار گواهینامه ایرانتون تموم بشه برای درخواست گواهینامه اتریشی اقدام بکنین

Führeschein

Führeschein 

مراحل درخواست تبدیل گواهینامه :

      نکاتی که باید قبل از اقدام در نظر بگیرین :

 • ترجمه آلمانی گواهینامه ایرانی باید جز مدارک باشه . اگه ترجمه آلمانی همراهتون نیست باید در اتریش ترجمه بکنین . سفارت ایران معمولا این کار رو با هزینه کمی انجام میده ولی اگه امکان مراجعه به سفارت ایران رو ندارین یا اجازه این کار رو ندارین میتونین از مترجمین رسمی فارسی به آلمانی در اتریش استفاده بکنین که کمی گرونتر هست
 • در هنگام درخواست اصل گواهینامه ایرانتون رو باید تحویل بدین چون طبق قانون اتریش شما فقط اجازه دارین یک گواهینامه داشته باشین و گواهینامه شما با نزد اداره راهنمایی و رانندگی اتریش باقی میمونه یا به سفارت ایران ارسال میشه که اگه بخواین میتونین برین و از سفارت بگیرین . یا اگه سفارت نبود و قصد سفر به ایران رو داشتین میتونین تویه سفارت المثنی درخواست بدین
 • اگه تویه اتریش هستین و اعتبار گواهینامتون تموم شده قبل از اینکه بخواین تمدیدش بکنین که میتونه زمان بر باشه ، یک بار به اداره راهنمایی و رانندگی اتریش مراجعه بکنین شاید با همون شرایط هم ازتون قبول بکنن . برای من همین مشکل پیش اومد و خیلی علاف شدم و بعدش یکی از کارمندای اونجا گفت همون تاریخ گذشته هم قابل قبول بوده .
 • اگه میخواین گواهینامه ایرانتون رو تویه اتریش تمدید بکنین باید اول یک گواهی سلامت از یک پزشک عمومی بگیرین و برین به اتاق پزشکان اتریش Ärztekammer تا اونو تائید بکنن . بعد میرین سفارت ایران در اتریش نامه شما تائید سفارت هم میشه و میفرستین برای کسی که در ایران از شما وکالت داره . اگه کسی از شما وکالت نداره ، میتونین تویه سفارت ایران وکالت نامه رو تنظیم بکنین و هر دو نامه رو بفرستین ایران . البته میتونین خودتونم در سفرتون به ایران کارهای تمدید رو انجام بدین .
 • اون دسته از دوستانی که در اتریش پناهجو هستن حواسشون باشه تحت هیچ شرایطی برای ترجه ، تمدید ، وکالت و هیچ کاری نباید به سفارت ایران برین چون اداره راهنمایی و رانندگی شدیدا روی این موضوع حساس هست و فورا با اداره پناهندگان مکاتبه میکنه و میتونه به از دست دادن اجازه اقامت شما منجر بشه .
 • برای درخواست گواهینامه در اتریش ، باید محل اصلی سکونتتون در 6 ماه گذشته اتریش بوده باشه و در لحظه درخواست هم گواهی محل سکونت یا Meldezettel ارائه بدید

مدارک لازم :

 • فرم درخواست گواهینامه . دقت کنید که فرم تعویض گواهینامه رو باید پر کنید . در اداره راهنمایی و رانندگی اتریش Verkehrsamt که میرین باید به قسمتی که مربوط به تعویض گواهنامه خارجی هست مراجعه کنید Austausch ausländischer Führerscheine  . فرمشو میتونین از اینجا از سایت اصلی دانلود کنید : دانلود
 • اصل گواهینامه به همراه 2 نسخه کپی از پشت و رو
 • یک عدد عکس پرسنلی (36-45 mm x 28-35 mm) که باید جدید باشه
 • اصل گواهی سکونت Meldezettel به همراه یک نسخه کپی . محل اصلی سکونت باید اتریش باشه Hauptwohnsitz
 • گواهی سلامت پزشکی : نزد یک پزشک عمومی در اتریش میتونین درخواست بدید که با بیمه هم نیست و هزینش حدود 40 یورو میشه . اعتبار این فرم 18 ماه هست . لیست پزشکان مورد تائید راهنمایی و رانندگی اتریش در وبسایت و اداره راهنمایی و رانندگی موجود هست .
 • اصل پاسپورت و اصل کارت اقامت به همراه 2 نسخه کپی از هر کدوم
 • و مدارک ثبت نام در آموزشگاه رانندگی . اگه کسی رو دارین که بیشتر از 3 سال از گواهینامه اتریشیش گذشته باشه و ماشین داشته باشه میتونین بگین با ماشین اون فرد در حال تمرین هستین . برای این مورد یک فرم هست که اون فرد باید پر بکنه که شما قانونا اجازه این کار رو داشته باشین . دقت کنید در این صورت فرد صاحب گواهینامه در هنگام رانندگی حتما باید کنار شما باشه و باید از برچسب "تحت تعلیم" در شیشه جلو و عقب ماشین استفاده کنید. موقع آزمون هم باید همراه اون فرد یا همون ماشین برای امتحان برین .

چند نکته در مورد آموزشگاه رانندگی :

 • وقتی مدارک ثبت نام در آموزشگاه رو تحویل اداره راهنمایی و رانندگی دادین بعد از 1 تا 3 ماه اجازه نامه شرکت در دوره های عملی در اون آموزشگاه صادر میشه و با مراجعه به آموزشگاه کلاسهاتون رو شروع میکنین .
 • معمولا هزینه شرکت در کلاسها بین 400 تا 500 یورو هست که شامل یک یا دو ساعت تمرین رانندگی میشه .
 • بعد از اولین تمرین رانندگی ، مربی به شما میگه که آیا شرایط رانندگی شما مناسب برای شرکت در آزمون هست یا نه . معمولا به شما چند جلسه تمرین پیشنهاد میشه که بهتره اون چند جلسه رو برین . البته که هزینه داره تقریبا بین 100 تا 150 یورو برای هر جلسه .
 • وقتی از نظر کیفی آماده بودین میتونین به مدیریت آموزشگاه بگین براتون یک وقت آزمون عملی تعیین بکن.
 • هزینه آزمون معمولا بین 150 تا 200 یورو هست و هر بار که آزمون رو رد بشین مجددا این مبلغ رو باید پرداخت کنین که همیشه حداقل یک جلسه رانندگی هم روی این هزینه ای که پرداخت میکنین به شما ارائه میشه .
 • اگه کسی بیشتر از 5 بار در آزمون رد بشه فردی که آزمون گرفته میتونه براتون تست پزشکی و روانپزشکی صادر بکنه و حتی تا 10 جلسه آموزش عملی اجباری . پس بهتره وقتی آماده بودین برای آزمون برین
 • شما با همون ماشینی آزمون میدین که در آموزشگاه باهاش تمرین کردین .
 • پیشنهاد میکنم آزمون رو با ماشین دنده ای بدین چون اگه با ماشین اتوماتیک آزمون بدین فقط میتونین با اتوماتیک رانندگی بکنین ولی اگه دنده ای باشه مشکلی ندارین و با همه ماشین ها میشه رانندگی کرد
 • وقتی که به امید خدا در روز آزمون قبول شدین بک برگه از افسر میگیرین و با همون به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه میکنین و با پرداخت یک فیش تقریبا 150 یورویی بعد از 1 هفته تا 10 روز گواهینامه به آدرس شما پست میشه

مهم : گواهینامه شما به مدت 10 سال اعتبار داره و تویه 3 ماه اول با کوچکترین خلاف رانندگی امکان ابطالش هست . همچنین تا 3 سال اول شما در مرحله آزمایشی گواهینامه هستین . پس سعی کنید قانومند رانندگی بکنین و به قوانین احترام بزارین . خلاف های رانندگی در اتریش میتونه در آینده روی تمدید ویزا و حتی گرفتن اقامت شمت تاثیر منفی بزاره.

بهتون پیشاپیش تبریک میگم بابت دریافت گواهینامه اتریشی .

این کارت در اتریش یک کارت شناسایی معتبر هست و همه جا به عنوان مدرک شناسایی میتونین ازش استفاده کنید . همچنین برای کار پیدا کردن هم خیلی خیلی موثر هست و پیشنهاد میکنم حتما و حتما برای گرفتنش اقدام کنین و نذارین دیر بشه .

موفق باشین و مثل همیشه اگه در این زمینه سوالی داشتین میتونین با ما در ارتباط باشین

لینکهای مفید : 

اداره راهنمایی  و رانندگی : Verkehrsamt

لینک فرم درخواست : Antragformular

سفارت ایران در اتریش : Iranische Botschaft